Kādas tradīcijas gadu mijā ievēro latvieši?

Puse iedzīvotāju jeb 51% Kantar TNS aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem atzīst, ka ievēro kādu no Jaunā gada sagaidīšanas rituāliem. Populārākais no tiem ir ielikt makā karpas vai kādas citas zivs zvīņas, lai visu gadu būtu nauda – šo rituālu piekopj piektā daļa jeb 22% iedzīvotāju.

Nedaudz mazāk nekā piektā daļa jeb 17% iedzīvotāju Jaungada naktī lej laimes jeb laimītes. Vairāk nekā desmitā daļa (12%) iedzīvotāju, sagaidot Jauno gadu, uzraksta uz papīra savu vēlēšanos, tad to sadedzina un tieši pusnaktī izdzer kopā ar šampanieti. Tas palīdzot piepildīt šo vēlēšanos jau nākamajā gadā.

Nepilna desmitā daļa iedzīvotāju (9%), sagaidot Jauno gadu, ģērbjas noteiktās krāsās atbilstoši jaunajam astroloģiskajam gadam, un vēl daļa iedzīvotāju (6%) ievēro ēdienkarti atbilstoši nākamajam astroloģiskajam gadam.

Tomēr caurmērā četri no desmit Latvijas iedzīvotājiem (42%) neievēro nekādus Jaunā gada sagaidīšanas rituālus. Biežāk tie ir vīrieši, kā arī iedzīvotāji, kas dzīvo vieni paši.

Attiecīgi sievietes ir tās, kas biežāk ievēro Jaunā gada sagaidīšanas rituālus. Jo īpaši sievietes Jaungada nakti mēdz sagaidīt saposušās noteiktās krāsas drēbēs vai ievērojot ēdienkarti atbilstoši jaunajam astroloģiskajam gadam.

Karpas vai citas zivs zvīņas naudas piesaistīšanai savos makos biežāk liek latvieši, kā arī uzņēmumu vadītāji un augstākā līmeņa speciālisti. Attiecībā uz vadītājiem un speciālistiem var spriest, ka, iespējams, šai tradīcijai ir kāda nozīme naudas piesaistīšanā, jo aptaujāto vidū viņi ir tie, kuriem ir vieni no augstākajiem ienākumiem.

Vēl pie latviešu ievērotajām Jaungada tradīcijām jāatzīmē, ka latvieši ne tikai biežāk nekā citu tautību pārstāvji savos makos liek zvīņas, bet arī Jaungada naktī mēdz liet laimītes. Savukārt citu tautību pārstāvji Jaungada naktī biežāk raksta vēlēšanās uz papīra, ko pēc tam sadedzina un pusnaktī izder kopā ar šampanieti.

Aptaujāto vecuma griezumā vērojams, ka, jo vecāks ir aptaujātais iedzīvotājs, jo lielāka varbūtība, ka viņš makā nēsās zivs zvīņas naudas piesaistīšanai. Tikmēr jaunieši vecumā līdz 30 gadiem salīdzinoši biežāk nekā pieaugušie Jaungada naktī lej laimītes.

Par pētījumu

Pētījumu un konsultāciju kompānija Kantar TNS laikā no 2018. gada 11. līdz 13. decembrim ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujāja 900 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Izlase ir reprezentatīva 1,2 miljoniem Latvijas iedzīvotāju attiecīgajā vecumā.

COMMENTS

(name)


 

About us | Advertising | Cooperation | Code of Ethics | Contact us | Copyright | Privacy Policy
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.305722sec.