4. janvāris vēsturē: Neatkarību no Apvienotās Karalistes iegūst Mjanma (bijusī Birma)

Āzijas valsts Mjanma (oficiāli Mjanmas Savienības Republika), kas agrāk bija pazīstama kā Birma ir viena no lielākajām valstīm Indoķīnas reģionā. Līdz pat 1948.gadam valsts bija britu kolonija, taču 4.janvārī Apvienotā Karaliste atzina valsts neatkarību.

Mjanmas nosaukums līdz pat 1989.gadam bija Birma, kā arī tiek dēvēti valsts pamatiedzīvotāji - birmieši. Valsts ziemeļos un ziemeļaustrumos robežojas ar Ķīnu, austrumos ar Laosu, dienvidaustrumos ar Taizemi, rietumos ar Bangladešu, bet ziemeļrietumos ar Indiju. Dienvidrietumos un dienvidos to apskalo Bengālijas līcis un Andamanu jūra. Mjanmas galvaspilsēta kopš 2006. gada ir Nepjido, taču līdz tam laikam galvaspilsēta bija Jangona.

Lielu daļu no Mjanmas teritorijas klāj zemienes, kuras ieskauj kalni, kas stiepjas ziemeļu-dienvidu virzienā. Pašos valsts ziemeļos Mjanmas teritorijā iestiepjas ar neliela daļa no Himalajiem. Šajā Himalaju daļā atrodas arī dažu lielo Āzijas upju iztekas. Birmiešiem no tām visnozīmīgākā ir Iravadi upe, kura tek dienvidu virzienā cauri visai valstij.

Mjanmā ir ļoti mitrs klimats. Gandrīz visu vasaru tur ir spēcīgas musonu lietusgāzes. Vislielākais nokrišņu daudzums ir Adaro un Tenaserimas grēdu tuvumā, kur tas sasniedz 500 cm gadā. Iravadi deltā nokrišņu daudzums svārstās no 150 līdz 250 cm gadā. Savukārt vismazāk nokrišņi ir Šanu plato un valsts ziemeļos, tas ir, no 100 līdz 200 cm gadā.

Līdz 1937. gadam Mjanma (vēl ar nosaukumu Birma) bija Britu Indijas province, pēc tam – atsevišķa britu kolonija. Jau 1943. gada 1. augustā tika pasludināta Birmas Valsts neatkarība, taču tā tika atzīta tikai piecus gadus vēlāk - 1948. gadā. Vēl 14 gadus vēlāk valstī notika militārs apvērsums un varu pārņēma Revolucionārā padome, kas nacionalizēja privātuzņēmumus un ieviesa PSRS līdzīgu centrālo plānošanas sistēmu. Dažādu procesu ietekmē valsts līdz pat 1989.gadam bija politiski un ekonomiski izolēta no pārējās pasaules un tās ekonomiskais stāvoklis strauji pasliktinājās. Pēc iedzīvotāju masu protestiem 1989. gadā Birmā tika ieviests karastāvoklis, valsts tika pārdēvēta par Mjanmas Savienību.

1990. gadā valstī pēc gandrīz 30 gadu pārtraukuma notika pirmās demokrātiskās vēlēšanas, kurās uzvarēja Aunas Sanas Su Či vadītā opozīcijas partija. Tomēr militārā hunta izlēma neatteikties no varas, Aunai Sanai Su Či tika piemērots mājas arests, kaut 1991. gadā viņa saņēma Nobela Miera prēmiju. Pēc 2010. gada vēlēšanām militārā hunta 2011. gadā oficiāli pārtrauca savu darbību, pārveidojoties par civilo valdību un saglabājot politisko un ekonomisko ietekmi valstī. Kad 2015. gada vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja Aunas Sanas Su Či vadītā partija, viņa ieņēma Valsts padomnieces amatu.

Tā kā valsts tikai nesen ir sākusi attīstīties par demokrātisku valsti, tā ir viena no visnoslēpumainākajām un neatklātajām budistu zemēm. Zeme, kam piemīt aizraujošs skaistums un savdabīgums. Neskaitāmie budistu tempļi, zeltainie arhitektoniskie rotājumi visbiežāk raksturo šo valsti. Mjanma ir ideāla vieta tiem, kas vēlas aizbēgt no Rietumu civilizācijas. Valstī dzīvo aptuveni 50 miljoni iedzīvotāju.

COMMENTS

(name)


 
OFFERS OF THE DAY:
Holiday and travel offers 22.04.2024 - 29.04.2024 Castle opening hours from 1st of May Trakai TIC
Opening hours of Trakai Island Castle from 1st of May up to 30th of September | More
Tastes of Latvia. Gourmet event Viesistaba
Taste local drinks and food. Cook together with the chef full menu of modern Latvian cuisine at the very centre of Riga from May till August | More
79 EUR
Holiday and travel offers 23.04.2024 - 30.04.2024  The reconstruction of the Island Castle Trakai TIC
The reconstruction of the Island Castle is already under way! | More

About us | Advertising | Cooperation | Code of Ethics | Contact us | Copyright | Privacy Policy
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.1741879sec.