Keep walking: 6 rudens pārgājienu noteikumi – ko ņemt līdzi un kā izturēties mežā

Rudens – lielisks laiks pārgājieniem mežā: vairs nav pārāk karsti, bet nav arī tik auksti, lai piedzīvojums kļūtu nekomfortabls. Ceļotājs-entuziasts Gļebs Gontars sniedz dažus ieteikumus piedzīvojumu meklētājiem, kuri šoruden gatavojas doties pārgājienos: «Pagājušajā nedēļā kopā ar Igaunijas un Latvijas ceļotājiem devāmies pārgājienā «JW Keep Walking» pa mežu Igaunijas pilsētas Pelvas apkaimē. Daudzi no viņiem nekad nebija devušies pārgājienos, bet ideja «Keep Walking», proti, nepārtraukta ceļošana, atstāja uz viņiem lielu iespaidu, tāpēc viņi ar prieku atsaucās iespējai izmēģināt kaut ko jaunu. Ļoti daudzus, kuri vēlas doties pārgājienos, attur bailes un neziņa par to, ko ņemt līdzi un kā izturēties nestandarta situācijās. Tāpēc viņi nolemj atlikt pārgājienus uz nenoteiktu laiku, citiem vārdiem sakot, uz visiem laikiem. Patiesībā jāzina tikai daži vienkārši noteikumi.

1. Kā ģērbties pārgājienā? Pirmkārt, jānoskatās laika prognoze dažādos resursos, lai izvēlētos piemērotu apģērbu. Nepieciešami izturīgi apavi, vēlams jau ievalkāti, lai pārgājiena laikā nenoberztu kājas, ūdens necaurlaidīga vējjaka un vaļīgas bikses. Pēc tam iesaku pārliecināties, ka apavi un apģērbi ir izturīgi un pārgājiena laikā neplīsīs. Ieteicams ņemt līdzi rezerves sausu zeķu pāri un papildu jaku arī gadījumos, ja nav plānots mežā pārnakšņot. Nav ieteicams vilkt vilnas apģērbu: vilna piesūcas ar mitrumu un ātri kļūst slapja, paliek smaga, tāpēc labāk iesaku izvēlēties flīsa apģērbus.

2. Ko ņemt līdzi pārgājienā? Pirmās nepieciešamības preces – tā ir aptieciņa, kurā jāiekļauj pārsēju, žņaugu, antiseptiskus līdzekļus, vates kociņus, zobu diegu, pinceti, pretsāpju līdzekļus un aktīvo ogli. Ja cilvēkam ir alerģija – jānodrošinās ar vajadzīgajiem preparātiem. Tāpat jāņem līdzi arī daudzfunkcionālo instrumentu multi-tool, trauku komplektu, kam jābūt vieglam un ko iespējams sildīt uz uguns, piemēram, no alumīnija. Stingru virvju komplektu, lai varētu nostiprināt telti, pakarināt aprīkojumu un citus priekšmetus, nažus. «Ir labs teiciens: «two is one, one is none», tāpēc vienmēr ņemu līdzi 2 nažus. Kopumā, jo instruments vienkāršāks, - jo uzticamāks », - skaidro Gļebs, kurš regulāri dodas pārgājienos pa Igaunijas mežiem, pavadot tur vairākas dienas, piemēram, viens no pēdējiem pārgājieniem ilga 5 dienas pilnīgā izolācijā Aegna salā, bet 2014. gadā Gļebs mēnesi apceļoja Krievijas mežus un ciematus.

3. Kādu pārtiku izvēlēties? Jo vieglāks pārtikas komplekts, jo labāk. Dienai bez nakšņošanas pilnīgi pietiks ar cepumu paciņām, tēju un šokolādi, jo iet ar pilnu vēderu ir grūti, labāk būt nedaudz izsalkušam. Sezonas laikā var ēst meža ogas: «Bet tikai tajos gadījumos, kad esat 200% pārliecināts par tām», - piebilst ceļotājs, - «Nekādā gadījumā nedrīkst ēst nepazīstamas ogas vai tādas, par kurām neesat drošs. Ja plānots pārgājiens uz vairākām dienām – iesaku aprēķināt 2500-3000 kkal dienā uz cilvēku. Ir gatavie komplekti, piemēram, dažādu valstu armijas sausā pārtika vai arī komplekti «tūristiem» - vieglas, ātri pagatavojamas maltītes, kuras var iegādāties gandrīz jebkurā tūrisma preču veikalā». Eksperts norāda, ka, gatavojot pārtikas krājumus, jāņem vērā, ka pēc 5-7 km katrs kilograms mugursomā šķitīs trīs reizes smagāks, tāpēc nav ieteicams ņemt līdzi liekas mantas.

4. Rūpīgi sastādiet maršrutu un brīdiniet, kur un cikos būsiet. Maršrutu jāaprēķina atbilstoši saviem spēkiem, nepārvērtējot sevi, īpaši, ja esat iesācējs. Turklāt jāņem vērā, ka pārvietošanās ātrums pa mežu – nav ierastie 4 km/h, bet tikai 2 km/h. Tematiskajās grupās un vietnēs iesaku palasīt, ko raksta par vietu, kur plānojat doties pārgājienā, noskaidrojiet dažādus sīkumus: vai ir pieejami tīra ūdens avoti, ko ieteicams ņemt līdzi, vai šai vietā ir zemienes, kas var applūst lietus laikā, bīstamas vietas vai agresīvi savvaļas dzīvnieki. «Nepieciešams, lai kāds pietiekami precīzi zinātu, kur un cikos jūs gaidīt. Ja norādītajā laikā neesat ieradušies un ar jums nevar sazināties, - šis cilvēks ceļ trauksmi un sāk jūs meklēt», - skaidro ceļotājs, piebilstot, ka tam, kurš apmaldījies, ieteicams sēdēt uz vietas un kurināt ugunskuru: tā var sasildīties, turklāt cilvēku pie ugunskura ir vieglāk atrast. Ieteicams ņemt līdzi spilgtu apmetni vai auduma gabalu (oranžu, dzeltenzaļu, spilgti sarkanu), jo kontrastējošas krāsas ir labāk redzamas, meklējot uz zemes un no gaisa.

5. Galvenais – sauss patvērums Cilvēks var izdzīvot 3 minūtes bez gaisa, 3 stundas skarbos laika apstākļos bez pajumtes, 3 dienas bez ūdens un 3 nedēļas bez pārtikas, un, lai arī pastāv izņēmumi, šie dati ir attiecināmi uz lielāko sabiedrības daļu. Šai sakarā, ja nākas pavadīt nakti mežā, pirmkārt, jāatrisina pajumtes jautājums (siltuma/sausuma saglabāšana). Hipotermija nogalina daudz ātrāk nekā slāpes un bads.

6. Ar kādām briesmām iespējams sastapties mežā? Var saindēties ar nezināmām sēnēm/ogām/ūdeni no netīras ūdenstilpnes, tāpēc nedrīkst ēst un dzert neko tādu, par ko neesat 100% pārliecināts. Iespējams arī iekrist bedrē/alā un kaut ko salauzt, tāpēc rūpīgi jāskatās zem kājām, – ļoti bieži bedres un alas nosedz lapas vai vienkārši tās ir grūti saredzamas. Ļoti bīstami ir sastapties ar savvaļas dzīvniekiem ar mazuļiem vai dzīvnieku pārošanās sezonā. Parasti dzīvnieks pats aizbēg no cilvēka, bet pārošanās perioda laikā vai, aizstāvot mazuli, tas uzbruks nedomājot. «Tāpēc, sastopoties ar dzīvnieku, saprātīgākais būtu mierīgi atkāpties atpakaļ, paturot dzīvnieku savā redzeslokā un negriežoties pret to ar muguru. Parasti dzīvnieki atkāpjas pirmie (viņiem ir daudz asāka dzirde nekā jums). Ja sastapšanās tomēr notikusi – nevajag censties dzīvnieku nobiedēt vai pat uzbrukt, jādod dzīvniekam iespēja atkāpties pašam. Ja parādīsiet savvaļas dzīvniekam, ka esat bīstams, tas uzbruks pašaizsardzības nolūkos», - norāda G. Gontars. Visbeidzot, pēdējais apdraudējums – apmaldīties mežā. Tieši tāpēc ieteicams vilkt spilgtu apģērbu un brīdināt kādu, kur būsiet un cikos jūs gaidīt atpakaļ.

COMMENTS

(name)


 
OFFERS OF THE DAY:
Holiday and travel offers 23.04.2024 - 30.04.2024  The reconstruction of the Island Castle Trakai TIC
The reconstruction of the Island Castle is already under way! | More
Holiday and travel offers 22.04.2024 - 29.04.2024 Castle opening hours from 1st of May Trakai TIC
Opening hours of Trakai Island Castle from 1st of May up to 30th of September | More
Tastes of Latvia. Gourmet event Viesistaba
Taste local drinks and food. Cook together with the chef full menu of modern Latvian cuisine at the very centre of Riga from May till August | More
79 EUR
Holiday and travel offers 27.04.2024 - 04.05.2024 “Following the Trails of Karaite History” Trakai TIC
Celebrating the Year of Lithuanian Karaims, Trakai Tourism Information Center has created thematic route “Following the Trails of Karaite History”. In this | More

About us | Advertising | Cooperation | Code of Ethics | Contact us | Copyright | Privacy Policy
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.82727814sec.