TŪRISMA BIZNESS | Bizness

Āraišu arheoloģiskajā parkā uzsākta ezerpils «Rotkaļa mājas» restaurācija

Jūlija pirmajās dienās ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu Āraišu arheoloģiskajā parkā sākusies vienas rekonstruētās Āraišu ezerpils 9.-10. gs. ēkas restaurācija.

Āraišu arheoloģiskā parka galvenais objekts ir arheologa Jāņa Apala atklātā, izpētītā un rekonstruētā Āraišu ezerpils. Jau kopš 20. gs. 90. gadu sākuma Jānis Apals un Āraišu ezerpils fonds to attīstījis kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju. Kopš 2017. gada Āraišu arheoloģiskais parks atrodas Amatas novada pašvaldības apsaimniekošanā un tā vēlas kopt un turpināt izcilā arheologa paveikto. Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vietā un saskanīgu, Vidzemei tipisku, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas kontrastē ar mūsdienu pilsētvidi. Āraišu ezermītne ir plašāk pētītais šāda veida piemineklis Ziemeļaustrumeiropā.

2016.gadā Kultūrkapitāla fonds atbalstīja Amatas novada pašvaldības projektu par Āraišu ezerpils esošās situācijas fiksēšanu, piešķirot 3372,00 eiro. Par ezerpils būvju uzmērīšanu un rasējumu izgatavošanu tika noslēgts līgums ar SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa". Skenēšanas darbos tika iesaistīti Rīgas Tehniskās universitātes studenti un mācībspēks. Projekta realizācijas laikā tika veikti arhitektoniskie uzmērījumi un fiksācija dabā ar 3D skenēšanas metodi, izmantojot FARO lazerskaneri. Ir noskenētas visas uz to brīdi esošās ēkas un būves. Iegūtie materiāli ir vērtīgi plānošanas dokumenti turpmākai darbībai, saglabājot Āraišu ezerpili kā unikālu eksperimentālās arheoloģijas rezultātā rekonstruētu senu 9.-10.gs dzīvesvietu.  Šie dati un arī fotofiksācija parādīja, ka vairākām ēkām ir nepieciešama steidzama esošo baļķu nomaiņa. Viena no šīm ēkām, kurā atrodas ekspozīcija „ Rotkaļa māja”,  pēc speciālistu atzinuma ir nekavējoties jādemontē,  jānomaina apakšklāja un sienu bojātie baļķi un pilnībā jānomaina jumta segums. Ēkas stāvokli bija saudzējusi siltā 2016./2017.gada ziema.

Pamatojoties uz šiem atzinumiem, 2017. gadā iesniegts un apstiprināts projekts, kurā no  Kultūrkapitāla fonda tika saņemts finansējums 5000 eiro apmērā Āraišu ezerpils ēkas restaurācijai un rekonstrukcijai. Restaurējamā ēka celta  1995.gadā, laikā kad tapa ezerpils apbūves rekonstrukcija, un šobrīd nemainītā veidā ir nokalpojusi vairāk kā 20 gadus. Šī ēka ilgstoši bija vienīgā, kurā pēc izrakumos gūtajiem datiem iespējami pilnīgi attēlots seno latgaļu dzīvojamās ēkas interjers un izvietota ekspozīcija „Rotkaļa māja”.

Šī ēka tiks pilnībā restaurēta, izmantojot arheologa Jāņa Apala un arhitekta Dzintara Dribas 1985.gada rekonstrukcijas projektu un  turpinot eksperimentālās arheoloģijas labo praksi. Darbu sekmīgai norisei piesaistīti nozares speciālisti un notiks patstāvīgas konsultācijas ar arheologa Dr.hist., Dr.hist.h.c. Jāņa Apala dzīvesbiedri un arheoloģi Zigrīdu Apalu, kuras pārraudzībā atrodas Jāņa Apala arhīvs.  Tiks atjaunota un papildināta ēkā esošā ekspozīcija,  kas palīdzēs sniegt pilnīgāku ieskatu par ezerpils iedzīvotāju dzīvi ikvienam apmeklētājam.  Kopumā šī projekta realizācija ir vēl viens solis apjomīga Valsts nozīmes kultūrvēsturiska objekta sakārtošanā un attīstībā, lai veicinātu mantojuma pieejamību dažādām mērķauditorijas grupām. Tāpat, arheologa Jāņa Apala pieredze ir unikāla un ar augstu nākotnes kultūras mantojuma vērtību, kas saglabājama tieši tagad, kad Latvijas valsts gatavojās savas simtgades svinībām.

Āraišu arheoloģiskais parks sevī iekļauj unikālu 9.-10. seno latgaļu dzīvesvietas – ezerpils – rekonstrukciju, kas veikta pēc izrakumos iegūtajiem datiem un apdares darbos izmantojot seno darbarīku replikas. Parka seno mājokļu ekspozīciju papildina akmens un bronzas laikmeta ēku ideālrekonstrukcijas Meitu salā.  Āraišu ezera krastā ir Āraišu kastellas tipa viduslaiku pils drupas. Pils pastāvējusi no 14. gs. līdz 17. gs. sākumam.

Katru gadu vasaras sezonā Āraišu ezerpilī notiek izzinoši kultūrvēsturiskas vērtības popularizējoši pasākumi un koncerti. 2017. gada vasaras lielākais notikums būs etnomūzikas grupas „Tautumeitas”  un bungu un dūdu grupas „Auļi” kopīgs dižkoncerts „ Lai māsiņa rotājās!” 29. jūlijā pulksten 20.00. Vairāk informācijas www.amata.lv vai www.araisi.com

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.04.2018 - 24.04.2018 Kāda ir Honkonga Pavasara svētkos? TAVEX
Uzzini, kā honkongieši sagaida Ķīniešu Jauno gadu, kādas ir izplatītākās svētku tradīcijas un ko tu iespējams vēl nezināji par Honkongas naudu - | Skatīt vairāk
Latvija
Velo un kino festivāls "Kino Pedālis" Valmieras TIC
11. un 12. maijā visi kino un velo mīļi aicināti uz Valmieru, kur jau trešo gadu notiks festivāls „Kino Pedālis”. | Skatīt vairāk
no 7 EUR
Sāc vasaru kūrortā! Lielupe by SemaraH Hotels
Atpūta Jūrmalā ar iekļautu izmitināšanu, brokastīm, kokteili un Wellness centra apmeklējumu | Skatīt vairāk
78 EUR
Vidzemes Uzņēmēju dienas 2018 Valmieras TIC
18. un 19.maijā Valmierā norisināsies Vidzemes Uzņēmēju dienas, kas pulcēs uzņēmējus un amatniekus no Vidzemes un visas Latvijas. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.3074131sec.